ÖZELLİĞİ:
Propolis, yoğun şekilde içerdiği polifenolik bileşikler nedeniyle, eksojen kaynaklı en güçlü antioksidan özelliğe sahip bir bileşiktir. Ayrıca propolisin içeriğinde bulunan flavanoidler ve sinnamik, kumarik ve kafeik asit esterlerinin antifungal, antibakteriyel ve antiviral etkileri saptanmıştır. Doğada ender rastlanan bu özellik, bağışıklık(immun) sisteminin uyarılmasına yardımcı olmakta, vücuttaki birçok hastalığı hatta tümör oluşumlarını önlemekte ve dolayısıyla hızlı bir iyileşme sağlamaktadır.
Propolis, alkolün neden olduğuı oksidatif stres ile oluşan lipid değişikliklerini ve karaciğer hasarını önlemektedir. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi nedeniyle böbreklerden toksit maddelerin süzülmesini kolaylaştırdığı, karaciğerdeki toksinlerin atılmasını sağladığı rapor edilmiştir.
 
KULLANIM ŞEKLİ:
Bir bardak su veya mevye suyu gibi içeceklere 10-15 damla karıştırılarak, günde bir(1) kez içilir. Süt ürünleri ile kulanılmamalıdır. Çocuklara yarım doz verilebilir, hamilelerin kullanımı tavsiye edilmemektedir.
 
ALERJİ TESTİ:
Kullanmadan önce, arı ürünlerine karşı Alerji Testi yapılmalıdır. Bu amaçla kolda herhangi bir yere 1-2 damla ektre damlatılır, kuruduktan sonra 5-6 saat içinde eriyiğin bulaştığı yerde kızarma, tahriş gibi oluşumlar yok ise ürün kullanılabilir.